Kategoriler
Obezite ve Yemek Sağlıklı Yaşam Haberleri

Sarımsak Kanser İlişkisi: Sarımsak Kanseri Önler mi?

Sarımsak kanser ilişkisi üzerine yapılan çalışmalar ile sarımsak kanseri önler mi? Sarımsak kanseri iyi eder mi? Sarımsak ile kanser arasındaki ilişki nedir? Sarımsak kansere faydalı mı? Sorularının cevapları için genel bir fikir sahibi olabilirsiniz.
Sarımsak limon


Sarımsak kanser ilişkisi çok uzun süredir konuşulan bir konu. Bu konu ile ilgili olarak yapılan araştırmalar neticesinde çıkan sonuçlar ve yorumlarımızı sizlerle paylaşıyoruz.
Eski Mısırlılardan günümüze kadar geleneksel tıpta kullanılan sarımsak ile ilgili bir çalışma.

Akciğer Kanseri ile Sarımsak Kanser İlişkisi Araştırması

Cancer Epidemiology Biomarkers Prevention dergisinde yayınlanan çalışmada; 399 akciğer kanseri olan ve 466 sağlıklı insanın verileri kullanılıyor.

  • Haftada 1 gün sarımsak yiyenlerin, hiç yemeyenlere göre göre %44 oranında riskin azaldığı,
  • Haftada 2 defadan fazla yiyenlerde ise %50 oranında akciğer kanseri riskinin azaldığı tespit ediliyor.

Ayrıca 2014 yılında Kore insanının üzerinde yapılan bir meta analiz çalışmasında sarımsak tüketimi, mide kanseri riskini de azaltıyor.
Sarımsak kanser ilişkisi


Sonuç olarak;

  • Halk arasında yaygın inanış olarak, sarımsağın birçok hastalığa iyi geldiği sürekli konuşulur. Yazımızda bu söylemlerin, araştırmalara dayandırılarak gerçekliğini ortaya koymaya çalıştık.
  • Yapılan araştırmalar, haftada 2 gün ve daha fazla sarımsak tüketmenin kanser riskini azalttığını ortaya koyuyor.
  • Sarımsağın kanseri tedavi ettiğine dair bir yorum yapılamasa da sarımsak tüketiminin kanseri önlemede etkili olduğu aşikar…
  • Tansiyon ve enfeksiyonlara karşı da etkili olduğu bilinen, sarımsağı yemeklerinizde eksik etmeyiniz.

Kaynaklar:
1) Simonetti, G. (1990). Schuler, S., ed. Simon & Schuster’s Guide to Herbs and Spices. Simon & Schuster, Inc. ISBN 0-671-73489-X.
2) “Sarımsak (”Allium sativum” L.)”. National Center for Complementary and Integrative Health, US National Institutes of Health. April 2012. Retrieved 4 May 2016.
3) Çin Nüfusunda Çiğ Sarımsak Tüketimi ve Akciğer Kanseri.  Myneni AA, Chang SC, Niu R, Liu L, Swanson MK, Li J, Su J, Giovino GA, Yu S, Zhang ZF, Mu L. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2016 Apr;25 (4):624-33. doi: 10.1158/1055-9965.EPI-15-0760. Epub 2016 Jan 25.
4) Woo HD, Park S, Oh K, Kim HJ, Shin HR, Moon HK, Kim J (2014). “Kore nüfusunda diyet ve kanser riski: meta analiz” (PDF). Asian Pacific Journal of Cancer Prevention. 15 (19): 8509–19. doi:10.7314/apjcp.2014.15.19.8509. PMID 25339056.

Kategoriler
Sağlıklı Yaşam Haberleri

Akıllı Telefonlar Akıl Sağlığı Sorunlarını %50 Artırdı

Akıllı telefonlar ve sosyal medya gençler arasında depresyonun çarpıcı artışının bir nedeni olarak incelenmektedir.
Kuşak kaymalarını inceleyen bir psikolog olan San Diego Eyalet Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Jean Twenge, 2011-2015 yılları arasında genç akıl sağlığı sorunlarında ani bir artış yaşanırken, bunun nedenini öğrenmek istedi. Bu artış aniden, birkaç yıl içinde %50 oranında artan ve gençler arasında büyük depresif ataklarla gelişen şekilde ortaya çıktı.
Twenge, “Bu, gençlerin hayatlarındaki değişim yolunda bir yolculuğun başlangıcıydı” diyor.

Daha fazla inceleme ile Twenge, gençler arasında akıllı telefon kullanımındaki artışın, gençlerin tatminsizlik ve mutluluklarının düşmesiyle birlikte, işe yaramadıkları duygusunun yükselişine denk geldiğini fark etti.

Twenge, “Gençlerin hayatlarındaki en büyük değişim ve en yaygın değişiklik, daha fazla akıllı telefon ve sosyal medyada daha fazla zaman oldu” diyor. Akıllı telefonlar, gençlerin, zamanla sosyalleşmeyi ve uyumaya harcadıkları zaman da dâhil olmak üzere, hayatlarının çoğunu kesintiye uğrattı.
“iGEN: Neden Bugünün Süper Bağlantılı Çocukları Daha Az Asi, Daha Toleranslı, Daha Az Mutlu – ve Tamamen Yetişkinliğe Hazırlanmamış, Daha Toleranslı, Daha Az Mutlu – ve Tamamen Yetişkinliğe Hazırlanmayan Şekilde Büyüyor ve Bunun Bizim İçin Anlamı Nedir?” ‘in yazarı Twenge, “Boş zamanlarının çoğunu bir ekrana bakarak geçiren gençlere doğru yönelmenin bir etkisi olmazsa, bu çok şaşırtıcı olurdu” diyor. Bu vurgusuna rağmen, Twenge aynı zamanda tamamen akıllı telefon karşıtı değil.
Twenge, “Bu telefonu kullanmayı bırakmakla ilgili değil. Onlar harika cihazlar, ancak, özelikle gençler için sınırlı bir şekilde kullanılmalılar.” diyor. “Telefonun bir gereklilik olmadığından emin olun.”
Harvard EdCast’ in bu sayısında Twenge araştırmasını tartışıyor. Ayrıca, çocukların ve yetişkinlerin akıllı telefonlarını en sağlıklı şekilde nasıl kullanabileceği konusunda da tavsiyeler veriyor.
Yazımızı beğendiyseniz sağlıklı bir yaşam için lütfen sevdiklerinizle de paylaşın.
Kaynak: https://news.harvard.edu/gazette/story/2018/06/gse-phones-study/

Kategoriler
Foto Galeri Sağlıklı Yaşam Haberleri

Metabolizma Hakkındaki 10 Şehir Efsanesi

Kilo alma ve kilo verme konusunda en etkili mekanizma nedir diye sorulsa, büyük ihtimalle hepimiz metabolizma cevabını verebiliriz. Zayıflama konusunda sıkıntı yaşayanların, sorunu kendi üzerinden atmasına olanak sağlayan bir kavram, metabolizma… Metabolizma nasıl çalışır? Metabolizma nasıl hızlandırılır? Metabolizma hakkında bazı yanlış bilinen efsaneler bulunmaktadır.
Metabolizma hakkındaki gerçeklere hep birlikte gözatalım…
Metabolizma hataları


Pek çok insan, kilo kaybetmek ya da daha ince görünmek konusunda yaşadıkları zorluğun ve başarısızlığın metabolizma kaynaklı olduğunu düşünür ve bu durumdan rahatsızlık duyar. Fakat bu düşüncenin sadece bir kısmı doğrudur. Vücudun besinleri enerjiye dönüştürme süreci, kilo alma konusunda günah keçisi olmamalıdır. Gerçekte bu süreç, nadiren aşırı kilo almanın sebebi olmaktadır.

Kilo verme açısından tek gerçek, vücudun sadece yaktığından daha az kalori tükettiği durumlarda kilo vermenin mümkün olduğudur.
Kilo vermenin daha karmaşık hale geldiği ikincil durumlarda ise, metabolizmayı hızlandıracak şeyleri deneyen kişiler arasında bir karmaşa söz konusu olmaktadır.

Bu makalede metabolizma hakkındaki yanlış anlaşılma ve efsaneleri düzeltmek ve bu doğrultuda kişilerin metabolizmalarını hızlandırma düşüncesiyle istemedikleri şeyleri yapmak ve yemek zorunda kalmamalarını sağlamak amacıyla gerçek metabolizma gerçeklerini aktarmaya çalışacağız.


Efsane 1: Kahvaltı Yapmak Metabolizmayı Hızlandırır

Kahvaltı bireysel bir öğündür. Bu doğrultuda, kahvaltı sırasında yeterli besin değerine ve yeterli kaloriye sahip yüksek kalitede gıdalar tüketmek büyük önem taşır. Geçen yıl yapılan bir araştırma, kahvaltının kilo kaybı açısından hiçbir etkisi olmadığını öne sürmüştür.

Diyette olan ve kahvaltı yapan kişilerin, kahvaltıyı atlayanlara göre fazladan kilo kaybı yaşamadığı gözlenmiştir.
Bu nedenle eğer sabah kendinizi aç hissetmiyorsanız hiçbir şey yemeyin. Eğer açsanız da, karbonhidratlardan kaçınarak, daha hafif yiyecekleri tercih edin. Karbonhidratları yemeyi ertelediğiniz takdirde vücut enerji üretme sürecinde önce şeker depolarını daha sonrasında da yağları yakacak ve kilo vermek mümkün olacaktır.metabolizma_hakkinda_yanlis_bilinenler-2


Efsane 2: Enerji İçecekleri Metabolizma için Faydalıdır

Enerji içecekleri uyarıcı etkisine sahip kafein içerdikleri için metabolizmayı hızlandırabilirler, fakat bunun yararlı olduğunuz söylemek mümkün değildir. Eğer stres altındaysanız, herhangi bir şekilde kafein tüketmeniz, zararı etkilere neden olabilir. Diğer yandan enerji içecekleri yapay içeriklerinin yanı sıra yüksek oranda şeker barındırırlar. Bu açıdan da vücuda zarar verirken, aynı zamanda kilo alımına neden olurlar.
enerji-icecekleri-metabolizma


Efsane 3: Metabolizmanın Aktif Çalışması için Birkaç Saatte Bir Yemek Yemek Gerekir

Yemek aralarında, sindirim sistemine dinlenmesi için zaman vermek, doğru sindirim açısından oldukça önemlidir.
Fakat bu durum, diğer her şey gibi, kişiye özgü bir durumdur. Bazı insanlar daha sık yemeye ihtiyaç duyarken, daha fazla kalori yakabilirler. Özellikle ağır sporlar yapan atletler için, bu durum bir gereksinim bile olabilmektedir. Fakat bu durum herkes için geçerli bir durum değildir.
Gün içerisinde sürekli küçük öğünlerle beslenmeniz, sonunda normalden daha fazla yemenize ve daha fazla kalori almanıza neden olacaktır. Bu açıdan, günlük yeme düzeni ve sıklığı, tamamen bünyenize, alışkanlıklarınıza ve vücudunuzun yiyecekleri nasıl metabolize ettiğine göre değişir.

her-saat-yemek


Efsane 4: Acı Biber ve Soslar Yağ Yakımına Yardımcı Olur

Acı sosların yağ yakımını hızlandırdığı, en yaygın metabolizma efsanelerinden biridir. Bu noktada, acının doğrudan yağ yakınında bir etkisi olmadığı, deneysel verilerle ortaya konuştur. Yeni yapılan bir araştırma tatlı biberlerin metabolizmayı hızlandırma konusunda daha etkili olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, acı sos ya da diğer baharatlı besinleri sevmiyorsanız, kendinizi zorlamadan istediğiniz sosları kullanabilirsiniz.metabolizma_hakkinda_yanlis_bilinenler-3


Efsane 5: Öğle Yemeğini Atlamak Metabolizma Hızını Düşürür

Uzmanlara göre öğle yemeğini atlamak sadece vücudunuzda stres yaratan bir durumdur. Düzensiz yeme alışkanlığı hormonsal problemlere neden olmaktadır. Sağlıklı bir insan, ayda birkaç defa öğle yemeğini atlayabilmektedir. Fakat bu durumun alışkanlık haline gelmesi vücudu olumsuz etkileyecektir. Vücudun etkin bir şekilde kalori yakması için, düşük kalori ve uzun süreli bir diyet yapmak gerekir. Bu doğrultuda, tek bir öğünü atlamak, sorasında daha fazla açlık hissederek, akşam yemeğinde aşırı yemeye neden olmaya neden olması dışında, herhangi bir fayda sağlamayacaktır.
ogle-yemegi


Efsane 6: Zayıf İnsanlar Hızlı, Şişman İnsanlar Yavaş Metabolizmaya Sahiptir

Kilo konusunda kişilerin bünyesel olarak ne durumda olduğunu bilmek mümkün değildir. Bir kişi, tiroit bezinde var olan bir problem nedeniyle çok fazla kilo kaydedip, aşırı zayıf bir hale gelebilir. Diğer yandan, vücudun herhangi bir sisteminde yanlış ya da eksik çalışan bir sistem ya da hormon, obeziteye varabilecek kilo alımları aniden olabilmektedir.
Bu noktada, kişilerin besinleri yakarak enerjiye dönüştürmesini etkileyen pek çok değişken bulunmaktadır. Pek çok zayıf insan, dinlenme durumunda vücutları daha az yağ yaktığından gerçekte yavaş çalışan bir metabolizmaya sahiptir. Kaslar, süreçte en fazla etkiye sahiptir. Vücudundaki kas oranı yüksek olan kişiler, bu anlamda, daha hızlı metabolizmaya sahiptir.metabolizma_hakkinda_yanlis_bilinenler-5


Efsane 7: Günde 1000 Kaloriden Az Tüketmek Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Günlük yaşam rutini, yaş, cinsiyet ve fiziksel aktiflik düzeyine göre, her kişinin gün içerisinde ihtiyaç duyduğu belli bir kalori miktarı vardır. Vücudun gün içerisinde ihtiyaç duyduğu enerji, bu kaloriler doğrultusunda sağlanmaktadır. Bu doğrultuda, bu efsane, sadece yanlış olmakla kalmayıp, aynı zamanda çok tehlikeli bir görüşü ifade eder. Daha az kalori, daha az besin ve besin yapı taşı anlamına gelirken, bu durum besin yetersizliğine ( yetersiz beslenme) neden olur. Yanı sıra, böyle bir tüketim durumu metabolizma hızını da ciddi oranda düşüreceğinden, yapılmaması gerekir. Diğer yandan, vücudun ihtiyacından daha az kalori tüketmek, vücuttaki stres yükünü önemli derecede arttırır. Bu aşamada, vücut enerji kaynağı olarak gördüğü yağı depolamaya devam eder ve kilo alma gerçekleşir.
1000-kalori


Efsane 8: Gece Geç Saatte Yenen Her Yiyecek Vücutta Yağa Dönüşür

Gece atıştırmaları, pek çok kişinin zararı olduğunu düşündüğü halde, vazgeçemediği alışkanlıkları arasında yer alır. Bu açıdan, gece yemek yemek çok da doğru bir fikir olmasa da, bu durum karşısında panik olmaya da gerek yoktur. Sonuçta, bu yiyecekler, gün içerisinde alınan diğer gıda tüketimleri ile aynı şekilde işlenecektir.
Eğer yüksek kalitede ve yeterli yapı taşına sahip besinler aldıysanız ve atıştırma sonrası 1 ya da 2 saat kadar beklediyseniz, sorun yaşamazsınız.metabolizma_hakkinda_yanlis_bilinenler-4


Efsane 9: Hızlı Kilo Kaybı Metabolizmayı Hızlandırır

Hızlı kilo kaybının metabolizmayı hızlandırdığına dair efsane, biraz önce bahsi geçen günde 1000 kalori altı tüketimle aynı doğrultuda ilerleyen bir görüşü ifade eder. Hızlı kilo vermek, vücut açısından hem sistemlerin koordinasyonu ve işleyişi, hem de vücudun enerji üretim sürecini etkilemektedir. Bu anlamda hızlı kilo vermek, vücudu abartılı açlık derecesine getiren ve metabolizmanızı yavaşlatmaktan başka bir işe yaramayan bir durumdur. Metabolizmanın yavaşlamasının nedeni ise vücudun ileride ihtiyaç duyacağı enerji için yakım sürecini ayarlaması ve yağ depolamasıdır.
hizli-kilo-verme


Efsane 10: Metabolizmanız ile İlgili Yapabileceğiniz Hbir Şey Yok, Yapınız Neyse Odur!

Metabolizma kişiye özgü bir çalışma sistemine sahip olsa da metabolizmanın belirli bir yapıda sabit olduğu ve bu yönde değişiklik olmayacağını düşünmek, bir anlamda öğrenilmiş çaresizliği ifade eder.

Her besin maddesinin metabolizma üzerindeki etkileri birbirinden farklı olmaktadır. Bazı besinler metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlarken, bazıları yavaşlatır. Bu noktada, sihirli bir besin türü yoktur.

Metabolizmayı etkileyen bir diğer faktör de vücudun kas oranıdır. Vücuttaki kas oranı ne kadar fazlaysa, metabolizma o kadar hızlı çalışacaktır. Bu doğrultuda metabolizmanızı hızlandırmak ve ilerleyen yaşlarda doğal bir süreç halinde yavaşlamasını azaltmak için kas yoğunluğunu arttıracak sporlara yönelmeniz faydalı olacaktır.
Yapılan bazı araştırmalara göre, yeterli ve düzenli uyku da metabolizma hızı açısından olumlu etkilere sahiptir. Bu doğrultuda, kendinizi yorgun hissettiğiniz zamanlarda, vücudunuzun kan şekeri seviyesini yönetme kabiliyeti düşmekte ve bu durum açlık hissetmenize neden olmaktadır.
metabolizma


Kaynak:
www.theactivetimes.com