Kategoriler
Obezite Diyetleri

Alkali Su ile Kilo Verme (2019)

Alkali su ile kilo verme konusu, sağlıklı olarak diyet yapmak isteyenlerin resmen gözdesi konumunda. Metabolizmayı hızlandıran etkisiyle bilinen, aynı zamanda sağlıklı bir beslenme rutininin parçası olan alkali su, diyet yapanların da gözdesi konumunda. Üstelik alkali suyu elde etmek oldukça masrafsız, kolay ve pratik.alkali_su_ile_kilo_verme (3)
Metabolizma faktörü kilo verme sürecinde ilk sırada yer alır. Hızlı çalışan vücut metabolizması vücudun kilo kaybetmesine olumlu yönde etki sağlarken, aynı zamanda istenen kiloda kalabilmeye de yardımcı olur.
Diğer yandan, iyi çalışan bir metabolizma, vücudun sindirim sistemi faaliyetlerini düzenleyerek, sindirim sistemi rahatsızlıklarını da önlemeye yardımcı olur.
Diyetisyenlerin ortak görüşüne göre kilo verme ve kilo kontrolü sürecinde bu kadar önemli olan metabolizmayı hızlandırmaktır. Bunun için vücudun asit baz dengesini alkali seviyeye yükseltmek gerekir. Bu dengeyi sağlamanın kolay yolu ise alkali beslenmekten geçiyor. Bu doğrultuda diyet sürecinde olan kişilere alkali su içmeleri tavsiye edilmektedir.
Alkali su kürünün hazırlanışı ve uygulanışına geçmede önce alkali beslenme kavramı ve sağlık açısından faydalarına değinelim.

Alkali Beslenme Nedir?

alkali_su_ile_kilo_verme (4)Alkali beslenme, en genel tanımıyla, vücutta asit oluşturacak özellikte gıdaların, bazik özellik taşıyan alkali gıdalara oranla daha az tüketilmesidir. Diğer bir ifadeyle alkali beslenme vücutta asit etkisi oluşturan gıdaların tüketiminin azami düzeyde sınırlandırılmasıdır.
Asidik maddeler, hücre yapısına zarar vererek, pek çok hastalığa davetiye çıkarırlar. Vücudun asit baz dengesinin bozulması, diğer bir deyişle, asit seviyesinin artması, özellikle kalp, tansiyon ve böbrek hastalıklarına, şeker hastalığı, eklem rahatsızlıkları ve obeziteye neden olur.
Hiç kuşkusuz, hiçbir diyetisyen ya da beslenme uzmanı asit oranı yüksek yiyecekleri tüketmenizi önermez. Yine de bu tarz yiyecekleri tüketmeniz durumunda alkali beslenme mantığı ile alkali gıdaların tüketimi arttırılarak asit seviyesinin zararları azaltılabilir. Örneğin, fast food ürünler ve beraberinde tüketilen kola vücuttaki asit dengesi attırarak kilo oluşumuna davetiye çıkarır.
Alkali gıdaların yenmesi sonucu asit dengesi düşerek, metabolizmanın hızlanması ve bu doğrultuda kilo kontrolünün sağlanması söz konusu olmaktadır. Diğer taraftan özellikle kırmızı ya da beyaz et ve beyaz undan hazırlanan yiyeceklere karşı alkali besinlerin tüketilmesi daha fazla kilo almaya neden olur. Bu açıdan alkali gıdaların doğru tüketimi kadar kalori değeri de göz önünde bulundurulmalıdır.
Alkali beslenmede yukarıda bahsi geçen kilo alıp verme durumu doğrultusunda alkali su kürü, kalorisiz yapısıyla vücuduna asit baz dengesini ayarlarken, ekstra kilo almayı da engeller. Bu açıdan zayıflamak isteyen kişiler için oldukça faydalıdır.

Alkali Beslenme Neden Önemli?

Düzensiz ve yanlış beslenme, stres, hastalıklar ve bulunulan çevre şartlarının etkisi vücudun asit dengesini bozar. Alkali beslenme tanımında vücudun asit dengesini kontrol alır. Asit yönünden yüksek değer taşıyan besin maddeleri, vücut hücrelerinde tahribata neden olarak, zamanla pek çok sağlık sorununu beraberinde getirir. Yanı sıra, asitli yiyecekler, bakteri ve mikropların daha kolay üreyebileceği bir ortam yaratarak, vücudun bağışıklık sistemini zorlar.
İşte bu noktada alkali beslenmenin önemi de ortaya çıkar. Alkali beslenme sayesinde vücuttaki yüksek asit ortamı ortadan kalkacak, bu sayede vücut hücrelerinin kendini yenileme süreci sorunsuz ir şekilde devam edecektir. Diğer yandan alkali beslenen kişilerin bağışıklık sisteminin çok daha güçlü olduğu da gözlemlenmektedir.
Alkali beslenmenin vücudun genel çalışma düzenine ve organ sistemine olan katkılarının yanı sıra, kil verme sürecindeki yararları da yadsınamaz düzeyde olmaktadır. Bu beslenme şeklinde asit baz dengesinin doğru seviye gelmesini takiben vücut metabolizması çok daha hızlı çalışmaya başlar. Devamında bu durum kilo verme sürecinde beklenen sonuçlara ulaşmaya büyük ölçüde yardımcı olur. Ayrıca, mevcut kiloyu korumak ta yine alkali beslenme ile çok daha rahat bir şekilde gerçekleşir.

Alkali Su Ve Faydaları


Alkali beslenme içerisinde, özellikle kilo verme sürecinde hem pratik, hem de sağlıklı besinlerin başında alkali su gelmektedir. Alkali su hem kalorisiz oluşu, hem de suyun yenileme gücü ile vücuda zindelik kazandırması nedeniyle beslenme düzeni içerisinde bir rutini oluşturur.
Peki alkali su ne demek? Kilo vermek ve sağlıklı beslenmek isteyen herkes için suyun önemi tartışılmaz bir gerçek. İçeriği güçlendirilmiş alkali suyun etkisi daha fazla olmaktadır. Alkali su, genel olarak, ph değeri yüksek ve yüzey gerilimi düşük olan su olarak ifade edilmektedir. İnsan vücudu ph düzeyi 7.4 olup, bu değerin altı asidik, üstü ise bazik değerde kabul edilir. Alkali su da 4 ph seviyesinde bir karışımdır.
Alkali su tanımında dikkat çeken bir diğer kavram yüzey gerilimi olarak karşımıza çıkar. Yüzey gerilimi vücut içerisinde suyun hücreler ulaşabilme derecesiyle ilgili bir kavramdır. Şöyle ki, yüzey gerilimi yüksek olan suda geçirgenlik seviyesi de yüksek olacağından su hücrelere yeterince ulaşamaz. Bu da hücrelerde susuzluğa neden olur.
Yüzey gerilimi düşük olan alkali su ise, yüksek geçirgenlik sağlayarak, gereksinim ölçüsünde suyun hücrelerce emilimini hızlandırarak, bu sayede hücre işlevselliğinin devamını sağlar.
Günde 8 bardak su içmek sağlık açısından en temel kuralların başında gelir. Pek çok kişi için ise bu ölçü çok fazla olup, genellikle zorlanırlar. Alkali su tüketmeye başlayan kişilerde tam emilim söz konusu olacağından, zaman içerisinde su içme isteği artmakta ve kişiler su içmekten keyif alır hale gelmektedir. Bu açıdan, özellikle diyet sürecinde olup, su içmekte zorlananlar alkali suyu programlarına dahil etmelidir.
Alkali su tüketimi pek çok açıdan fayda sağlar. Daha pürüzsüz görünümlü bir ten yapısını yanı sıra cilt daha canlı, parlak ve genç hale gelir. Özellikle kuru bir cilt yapısına sahip olanlar, bu değişime çok daha hızlı şahit olurlar. Ayrıca düzenli alkali su tüketimi, yaşlanma sürecini yavaşlatır ve bağışıklık sistemini güçlendireceği için hastalıklara karşı direnç sağlar.
Ek olarak asit seviyesinin artması metabolizmayı yavaşlattığı bilinmektedir. Alkali su asit seviyesin düşürerek metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Normal suyun alkali suya dönüştürülmesi için vücut ph derecesine uygun olmalı. Yeterli düşük yüzey emilimine sahip olmasını sağlayacak, diğer besin maddesinin yine vücuda zarar vermeyecek nitelikte olması gerekir.

Alkali Su Hazırlama

alkali_su_ile_kilo_verme (1)
 
Piyasada alkali su olarak satılan pek çok ürünle karşılaşılsa da, aslında evde pratik bir şekilde alkali su hazırlamak mümkündür. Evde alkali su hazırlamanın en bilinen ve pratik yolu karbonat ve su ikilisidir. 2 litre suyun içerisine 1 yemek kaşığı İngiliz karbonatı ekleyerek alkali suyu hazırlayabilirsiniz. İngiliz karbonatı yerine alkali damla ya da yemek sodası da kullanılmaktadır.
Limon asit oranı yüksek bir besin maddesi olarak bilinse de bir bardak su içerisine 2 – 3 damla limon sıkılarak hazırlanan karışım yine alkali su olacaktır. Çünkü limonun asit etkisi vücut içerisinde bazik bir etki göstermektedir.  Alkali su verilen oranlarda hazırlandığı takdirde normal su tadından farklı tat alınmayacaktır.
Alkali su, vücut açısından pek çok faydaya sahip olsa da, yine de tüketirken dikkat etmek gerekir. Günde 2 litreden fazla tüketilmemesi tavsiye edilir. Yanı sıra, yüksek tansiyon hastaları ve midede asit azlığı problemi yaşayan kişilerin de alkali su tüketmemesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Hızlı Kilo Vermenin 13 Yolu başlıklı makalemizde hızlı kilo verme, hızlı kilo vermenin 13 yolu ve hızlı kilo vermenin yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir