Obezite Cerrahisi Sonrası Kanser Oldu

Obezite cerrahisi sonrası kanser riski var mı? Obezite cerrahisi olmak isteyen kişilerin akıllarında soru, obezite cerrahisi ve kanser arasında bir ilişki var mı sorusudur. Obezite cerrahisi her ne kadar ilk başta mide kanserli hastalara uygulansa da şu aşamada obez hastalara da uygulanmaktadır.

Yaklaşık 5 sene önce obezite cerrahisi sonrası kanser olan bir hastanın yazdıklarını sizlerle paylaşıyoruz. Her ne kadar obezite cerrahisi yüzünden kanser olup olmadığı belli olmasa da paylaşmaya değer.

ÇOK ÖNEMLİ! Obezite cerrahisi, yağların erimesi ile yağların içerisinde muhafaza edilen toksinler kana karışarak vücuda dağılır ve çok ciddi hastalıklara yol açabilir. Bunu engellemek için kesinlikle, böbrek, bağırsak ve ter bezlerinin iyi çalışması ve idrar, gaita (büyük abdest) ve terin vücut dışına çıkması lazım!


2012 de 115 ile obezite cerrahisi oldum. 71’e kadar düştüm. 2016’ya kadar 74’lerde seyrettim. Mide şikayeti ile endoskopi oldum. Kanser başlamış (metastaz var dendi yani başka yerlere de sıçramış). Sigarayı bıraktım. 90 kiloya kadar çıktım. Geçen gene endoskopi yapıldı düzelme varmış kanserde. Düzenli Nexium kullanıyorum. Şu an diyet spor yaparak daha fazla almamaya çalışıyorum ama bu çok zor. Mide büyüyor ve hiç bir zaman eskisi gibi olmuyor tabii. Ama önceleri tek yumurta ile doyarken seneler içinde porsiyon miktarı artıyor. Bu da kilo olarak geliyor. Benimle beraber ameliyat olup dikkat edenler var. Ama çoğunluk tekrar kilo alınca revizyon ameliyatı oldu.

 • Ameliyattan kaynaklı kansere mi yakalandınız? 😞
 • Ameliyattan mı kaynaklı bilmiyorum.
 • Peki doktorunuz ne dedi, ameliyattan sonra mı oluştu kanser?
 • 2012’de operasyon oldum. 2016’da endoskopide kanser çıktı evet.
 • Ya şimdi, bütün düşüncelerim alt üst oldu. 😞
 • O zaman, obezite ameliyatının 10 sene sonra kanser yaptığı bilgisi doğru.
 • Tüp mide yöntemi (midenin bir kısmının çıkarılması) çok uzun zaman önceden beri mide kanserinde tedavi olarak kullanılıyor. Vardığınız sav yanlış. Yabancı kaynakları araştırın 10 yıl ne ki çok çok uzun süredir bu operasyonları yapan merkezler var. Yayınlanmış çalışmalar istatistikler vs.
 • Arkadaşım çok geçmiş olsun. Metastaz dediklerine emin misin? Metastaz var olan bir kanserin başka bir bölgeye sıçramasıdır. Gerçi mide met de çeşit olarak yok diye biliyorum.
 • Aynen canım erken dönem fark edildi dedi doktor. Kendi doktorumada yolladım. Oda aynı şeyi söyledi. Hani fark etmesen 5 yıl sonra kanser olarak gelirdin. Dediler.
 • Bana tüp mide yüzünden kanser olmuşsun demediler. Özellikle sordum dikişlerde filan mi yaralar diye, değilmiş. Ama dikiş yerleri ödemli dendi. İçi baya iltihaplıymış.

Arkadaşlar bir arkadaşımız aşağılara bakarsanız, 2011’de ameliyat olmuş ve 2016 da kanser olmuş. Benim kafama takıldı, bu ameliyat bu hastalığın riskini arttırıyor mu? Böyle bir rahatsızlığa yakalanmamak için ne yapmalıyız? İçinizde çevremizde bu rahatsızlığa yakalanan oldu mu ,obezite cerrahisi yapıldıktan sonra yani. Çok teşekkür ederim.

 • Tam tersi midenin yol açtığı toplam 11 çeşit kanser türü olduğunu söyledi doktorum. Ameliyatla ilgisi yoktur gdo lu tüketilen yiyeceklerin amacı zaten insanları kanser yapmak değil mi? Mide kanseri olan bir tanıdığımız tüp mide ameliyatı oldu ve kurtuldu.
 • Her 5 insandan 1’i kanser. Her 5 insandan 3’ü obez. Hangisi daha tehlikeli hastalık? İlk başta böyle düşünmek gerekiyor. 5 ay önce oldum, 50kg verdim. Kanser olsam bile (allah korusun) bünyem daha sağlam savaş verecek kanser hastalığıyla. Obez olarak çıkacak hastalıklarla kanseri teraziye koyalım, hangisi baskın çıkarsa ona göre hareket edersiniz 🙂
 •  Allah aşkına yapmayın, babasını kanserden kaybetmiş, annesi de kanserle mücadele eden bir tüp mideli olarak yazıyorum, obezite ile kanseri aynı teraziye bile koymayın. Dip not annem 55kg, babam 75 kg idi mide kanseri olmadan önce.
 • Öncelikle başınız sağolsun, Allah rahmet eylesin. Burada kanser hastalığını hafife aldığı düşünmeyiniz lütfen. Sadece obezite de çok büyük bir hastalık ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık. 165kg ile ameliyat oldum. Şu anda 115kg. Ameliyata girmeseydim vücutta ne gibi kalıcı hasarlar, hastalıklar çıkardı? Obezitenin hangi hastalıklara yol açtığına bir bakın isterseniz. Dediğim gibi kanseri küçümsediğimden değil, obeziteyi insanlar çok hafife aldığı için yazdım. Tekrardan başınız sağolsun 😥
 • Ben tüp mide ameliyatı için doktora gittim. 2014 te meme kanseri ameliyatı oldum ve doktorum acilen tüp mide önerdi. Mide için gittiğimde doktor şöyle beni bilgilendirdi. Bazen baskılanmış kanser hücreleri ortaya çıkmak için vücut bağışıklığının düşmesini bekler ve bu tarz yaşam değişikliği gerektiren ameliyatlar sonrası tekrar kanseriniz nüksedebilir ona göre bilginiz olsun dedi…umarım yardımcı olmuştur.
 • Valla şimdi biz ne desek boş kişiden kişiye değişir bence bide senin nasıl bir diyet yada yine alışkanlığın var yada bünye meselesi bence.

Bir önceki yazımız olan Tüp Mide Pişmanlığı (Ameliyat Sonrası Pişmanlık) başlıklı makalemizde obezite ameliyatı pişmanlığı, obezite ameliyatı sonrası pişmanlık ve obezite cerrahisi pişmanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Abone Olun

Yeni 'Obezite Cerrahisi Yazıları' için abone olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir