Kategoriler
Obezite

Kilo Vermede Doğru Bilinen 7 Yanlış

Bugün sizlerle kilo vermede doğru bilinen 7 yanlış yazımızda, siz de göreceksiniz ki bu yanlışları teker teker düzelttiğiniz zaman kilo kontrolü sağlamada hiç zorluk çekmeyeceksiniz. Sağlıklı beslenme ve diyet yapma konusunda herkesin bir fikri ve kendine göre doğru bildikleri var ancak bu bilgilerin çoğu çevremizden duyduklarımız olup, bilgi kirliliğine yol açıyor. Gelin bu yanlışları birlikte inceleyelim.
meyveli-guzel-kahvalti

1. Aç kalırsam kilo veririm

Uzun süre aç kalmak sizi kısa vadede zayıflatır ancak bu zayıflamanın çoğu vücuttan su ve yağsız vücut kitlesi olan kas kaybı ile sağlanır. Aynı zamanda aç kalarak vücudunuza aldığınız düşük kalorileri metabolizmanız yaşamını sürdürebilmesi için daha yavaş harcar. Bu şekilde vücut kendini koruma altına alır ve her alınan kaloriyi yağ olarak depo eder.
Bu tür beslenme tarzına vücudunuz uzun süre dayanamayacağı için tekrar eski beslenme düzeninize döndüğünüz anda metabolizmanız yavaş olduğu için verdiğiniz kiloları hızlı bir şekilde geri alırsınız. Şunu da unutmayın ki aç kalarak yaşamınızı devam ettirmeye çalışırken gün içerisinde yorgunluk, halsizlik, mide bulantısı ve ağızda aseton kokusu gibi hisler peşinizi bırakmayacaktır.

2. ‘Light’ ise istediğim kadar yiyebilirim

Beslenme literatüründe ‘light’ kelimesinin anlamı enerji içeriği açısından referans ürünlere göre en az %25 daha az kalori içermesi demektir. Bu enerjisi azaltılmış ürünler genellikle yağ ve şekerden kısıtlıdır.
Light ürünün üretim sebebi sağlığı korumak için günlük alınması gereken kalori ve yağ miktarını azaltmaktır ve içerdiği lif ile de kişiye daha fazla doygunluk hissi sağladığından kilo korunumu ve zayıflama programlarında tercih edilebilir, ancak unutulmaması gereken önemli nokta; bu ürünlerin de enerji içerdiği ve kontrollü tüketilmezse kilo vermeye çalışılırken üstüne kilo almaya yol açabileceğidir.

3. Tek bir besin grubundan faydalanarak zayıflama arzusu

Yaşamımıza sağladığı besin çeşitliliği açısından hiçbir grup besin bir diğerinden üstün değildir. Bir grubun bile beslenmede atlanması bizim sağlıksız olmamıza, kanser ve kalp hastalıklarına yakalanma riskimizin artmasına ve ileriki yaşlarda çok daha ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalmamıza neden olur.
Dünyada her varlığın bir sebebi olduğu düşünülürse her besinin de tüketilmesi gerekir. Hiç bir gıda tek başına, son derece karmaşık ve sistemli işleyen vücut mekanizmasının eksiksiz ve düzenli çalışmasını sağlayacak kadar mucizevi özelliklere sahip değildir.

4. Kilo vermek istiyorsan ekmeği hayatından çıkar

Beslenme uzmanı olmayan kişiler tarafından her gün başka bir yere çekilmeye çalışılan, bu sıralar gündem konusu olan ‘ekmek’.  Öncelikle her besinin bir enerji değeri olduğu, yeterli ve dengeli alınmadığı müddetçe kilo alımı gerçekleşeceği konusunda anlaşalım.
Ekmek de diğer besinler gibi her öğünde kişinin ihtiyacı kadar tüketildiğinde kilo aldıran veya sağlık problemlerine yol açan bir besin değildir. Aksine B grubu vitaminlerinden zengin, içerdiği kompleks karbonhidratlarla hem tokluk hissi veren hem de kan şekerini dengede tutan bir gıdadır.
Tabi burada kompleks karbonhidrat olarak bahsettiğim beyaz ekmek değil, kepekli, tam buğday veya çavdar ekmeğidir. Sağlıklı bir insanın günlük alması gereken karbonhidrat miktarı %55-60 iken ekmeksiz bu orana asla ulaşamayız.
Şunu da hatırlatmak isterim ki; ekmekten uzak durduğunuzda ya protein ağırlıklı besinlere yada daha fazla abur cubura yöneleceksiniz. Bu da vücudunuza aldığınız yağ oranını daha da arttıracak ve dengeli bir beslenme uygulayamayacaksınız.

5. Meyveyi yemekten 2 saat sonra yemek gerekir

Vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşıladığımız meyveler, vücut direncinin artmasından, sindirim sistemine kadar vücudumuzun çalışmasında önemli role sahiptir. Meyveler içerdikleri su oranının fazla olmasıyla susuzluğu giderici ve içeriklerindeki selüloz nedeniyle de bağırsakların çalışmasına yardımcı olurlar.
Meyvelerin tüketilmesi gereken saat konusunda ise; ne zaman yiyeceğinizin belirli bir sıralaması yoktur, bu sizin metabolizmanıza bağlıdır. Meyveler içerdiği yüksek vitamin ve antioksidan seviyesi sebebiyle yemeklerle birlikte tüketimi bu kapasiteyi daha fazla arttırır. Aynı zamanda yemeklerle meyvelerin birlikte tüketimi daha fazla tokluk hissi vermektedir.

6. Akşam 18.00’dan sonra hiçbir şey yemezsek kilo veririz

Böyle bir diyet efsanesi maalesef halen daha var ve yanlış. Sağlıklı kilo vermek için önemli olan ne zaman yenildiği değil ne kadar yenildiği ve ne sıklıkla fiziksel aktivite yapıldığıdır.
En basit şekilde şöyle düşünebiliriz; yoğun çalışma saatlerimiz sonrasında neredeyse kimse bu saatte evde olamıyor ve yemek için geç bir saat olduğunu düşünüp aç karnına uyumayı tercih ediyor. Bunun yerine hafif yemeklerden seçim yapılabilir. Et yemeği yerine, sebze yemeği, yoğurt veya salata, çorba tüketirseniz bunların sindirimi daha kolay gerçekleşeceğinden hazımsızlık gibi bir problem de yaşamazsınız.
Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise yatış saatinden 3 saat öncesine kadar akşam yemeği, 2 saat öncesine kadar da ara öğün tüketiminizi bitirmeniz gerektiğidir. Yatmadan önce aşırı karbonhidratlı veya aşırı yağlı besinler tüketmeyip hafif tercihler yaptığınızda hiçbir problemle karşılaşmayacaksınızdır.

7. Sabah aç karnına greyfurt suyu yağ yakımını hızlandırırken maydanoz suyu da zayıflamaya birebirdir

İlk olarak greyfurt suyuna açıklık getirelim; Literatürde ve bilim dünyasında hiçbir besinin yağ yakıcı özelliği yoktur. Greyfurt içerdiği zengin C vitamini nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı bir besindir. Aynı zamanda kolesterol düşürmede, yaraların iyileşmesinde ve içerdiği zengin B1 vitaminiyle de faydalı bir besindir.
Ancak içerdiği asit nedeniyle sabah aç karnına tüketilmesi mide asidini artırıp hem daha çok acıkmaya, hem de ileride ciddi mide hasarına sebebiyet verebilir. Bu sebeple greyfurtu ara öğünlerde meyve olarak tüketimi çok daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Bu konuyla ilgili eklemek istediğim bir konu ise greyfurtun çoğu ilaçla etkileşime girdiğidir. Bazı ilaçların emilimini azaltıp, bazılarının etkilerini çok arttırdığı bilinmektedir. O yüzden ilaç ile birlikte tüketilmemesine özen gösterelim.
Maydanoz, C vitamini yönünden zengin, idrar söktürücü etkisi olan bir sebzedir. Bu nedenle maydanozun yarattığı geçici kilo kaybı vücut yağ kütlesinden değil, su miktarındandır. Maydanozu kilo vermek için değil, salatalara değişik renkte sebzelerden biri olarak koymak, vitamin ve antioksidan açısından destek sağlamak için en doğru yoldur.

Bir önceki yazımız olan Thincal Kullananlar (Obezite Cerrahisi ve Kullanıcı Yorumları - 2021) başlıklı makalemizde Obezite cerrahisi öncesi thincal, Obezite cerrahisi sonrası thincal ve Obezite cerrahisi thincal kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir